Ana içeriğe atla

Kabul Şartları ve Takvim

Makine Mühendisliği Yüksek Lisans Programına Mühendislik Fakültelerinin herhangi bir Mühendislik lisans programından mezun olan adaylar başvurabilir. Makine Mühendisliği dışındaki Mühendislik lisans programlarından mezun olan adaylara ana bilim dalının öğrencinin altyapısına göre belirleyeceği sayıda Bilimsel Hazırlık dersi verilebilir.

Tezsiz Yüksek Lisans Programı ücretlidir. Tezsiz programa ALES puanı olmadan da başvuru yapılabilinir; bu durumda adayların puanı 70 kabul edilir.

Tezli programa kabul edilen öğrencilere, öğrencilerin başarı durumuna göre %25-%100 burs olanakları ile yaşam katkı payı ödemesi imkanları mevcuttur. Program dili İngilizcedir. Programa başlamak için, TED Üniversitesi İngilizce Dil Okulu İngilizce dil yeterlilik kriterlerini sağlamak gerekmektedir. 

https://els.tedu.edu.tr/esdegerlik

Tezli Program için Başvuruların Değerlendirilme Kriterleri
Lisans mezuniyet not ortalaması = %20
Mülakat = %30
ALES-Sayısal = %50
Programa başvuru için en az 65 ALES sayısal puanı (149 GRE Quantitative) ve 79 TOEFL IBT, 6.5 IELTS, veya 70 EPE'ye eşdeğer yabancı dil puanı aranmaktadır.

Yabancı uyruklu adaylarla yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşlarının lisansüstü programlara kabulüne ilişkin usul ve esaslar, TED Üniversitesi senatosu tarafından belirlenir.

Başvurular
Güz 2022 dönemi için başvurular 15 Nisan-30 Mayıs 2022 (1.Devre) ve 1 Temmuz - 20 Ağustos 2022 (2.Devre) tarihleri arasında http://admission.tedu.edu.tr  adresi üzerinden alınmaktadır.

TED Üniversitesi, Lisansüstü Programlar Enstitüsü’ne bağlı lisansüstü programlara başvuruda bulunan “Doktora / sanatta yeterlik / tıpta uzmanlık / diş hekimliğinde uzmanlık / veteriner hekimliğinde uzmanlık / eczacılıkta uzmanlık" mezunlarından ALES’e girme şartı aranmaz ve tüm programlarda bu derecelere sahip adaylardan ALES’e girmeyenlerin ALES puanı 70 kabul edilir.

Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz.

Ücret Bilgileri

Öğrenim ücretlerine Mali İşler Daire Başkanlığı'nın web sayfasından ulaşabilirsiniz. Kredisiz derslerinin her biri 3 kredilik bir ders gibi fiyatlandırılır.